Економічні твердопаливні котли – вибір за вами!

Ціни на твердопаливні  котли, які споживають різні види палива, в інтернет-магазині “Теплий Дім” відрізняються не дуже значно. Так, ціна багато в чому залежить від країни і марки виробника, матеріалу, наявності / відсутності додаткових функцій, що поліпшують роботу котла і ступінь безпеки його експлуатації. Загалом, володіючи сумою від десятка тисяч гривень до двох тисяч доларів, котел ви купите.

Подорожуючи сторінками інтернету і вивчаючи купи рекламних буклетів в пошуках САМОГО економічного котла, вас повинна  відвідати актуальна думка: адже ваша сім’я збирається прожити в своєму будинку не один рік, а отже, слід враховувати не тільки вартість покупки нового твердопаливного котла, тобто  одноразове вкладення грошей, а і майбутні витрати на паливо. Тут вам стане цікаво, наскільки виправданий вибір системи опалення, обраний вами. Виявивши у себе деякі знання фізики і математики, що завалялися в голові ще після школи, і обклавшись розумними книжками, ви приступите до розрахунків.

 

Для опалення 10 кв. м площі в приміщенні з стелями до трьох метрів потрібно приблизно 1 кВт потужності. Так, наприклад, в заміському будинку, площа якого становить десь 100 кв. м, повинен стояти котел потужністю 10 кВт.

 

Опалювальний сезон триває 7 місяців (212 днів, якщо це не високосний рік). Уявімо, що котел буде працювати на повну потужність цілу добу, тобто 24 години, тоді в ці самі добу він виробить 24 × 10 = 240 кВт, а за весь опалювальний сезон це складе 240 × 212 = 50880 кВт.

 

Насправді ж, ця цифра далека від реальної дійсності. Якщо ви включите опалення на повну потужність ще на початку жовтня, а вимкнете наприкінці квітня, то у вашому будинку навряд чи хтось виживе. У перші і останні місяці опалювального сезону достатньо роботи котла на мінімальній потужності. Хоча справедливості заради треба відзначити, що, якщо ви встановите автономне опалення, «користуватися його послугами» почнете набагато раніше, ніж почнеться офіційний опалювальний сезон, варто тільки піти якомусь затяжного дощику, і в кімнатах стане сиро і незатишно. Це не раз перевірено на власному досвіді. Потрібно врахувати і той факт, що вам потрібно буде сходити на роботу, а, отже, з 7.00 до 19.00 в будні вдома нікого не буде. У цей час навіть за умови сильних морозів котел може працювати на мінімальній потужності, якщо, звичайно, в будинку більше нікого немає, ну або є хтось, але його не шкода заморозити. Головне, щоб котел знову не був вимкнений зовсім, інакше ваша опалювальна система може розморозитися, що спричинить її смерть або як мінімум кому, а реанімація обійдеться в копієчку.

Економити можна не тільки в будні, а й у вихідні: сходіть в театр, на виставку або просто в гості до друзів, головне – це ваше відсутність, в яке котел може працювати «на мінімумі». Правда, в наступний вікенд друзі за всіма правилами етикету можуть нагрянути і до вас, що може бути ще більш серйозним ударом по сімейному бюджету.

 

Якщо говорити серйозно, то економити все-таки можна. Наприклад, вночі, коли за всіма законами збереження енергії зігріваючим пристроєм може працювати ковдру, або пара – трійка ковдр, досить середньої потужності роботи котла. У кожному разі, парочка таких додаткових нехитрих зігріваючих пристрої, як ковдра або плед, коштуватимуть не так дорого, у порівнянні з додатковою сумою на паливо для котла.

 

Підсумовуючи все сказане, зробимо висновок, що котел протягом опалювального сезону в середньому працює приблизно на 2/3 своєї потужності. Отже, кількість енергії, виділена ним, буде в половину менше тієї цифри, яка вийшла при первинних підрахунках, і складе 50880 × 2/3 = 33920 кВт.

 

Тепер, знаючи вартість різних видів палива і його витрата для вироблення 1 кВт енергії, можна підрахувати, у скільки обійдеться опалювальний сезон.

Дрова

Непоганий вид палива, якщо поряд з будинком немає газової магістралі, але є ліс. Крім того, особисто у мене потріскування дрівець і «переморгування» вуглинок навивають романтичні почуття. Але тільки тоді, коли є хтось, хто ці дровишки привезе, наколе, в піч покладе і раз на годинку – півтори перевірить, щоб дровишки не перегоріли. В іншому випадку наявність такого настрою дуже і дуже сумнівна.

 

Вартість дров залежить від безлічі факторів: породи дерева, вологості, їх розміру (тобто колоті чи ні) і, врешті-решт, від вашої віддаленості від найближчого лісу, а відповідно і лісника, з яким будете домовлятися. Важливу роль відіграють лояльність самого лісника і ваші ентузіазм + працездатність (дозвіл на вирубку набагато дешевше, ніж вже готову сировину). Намагаючись дізнатися середню ціну на дрова у знайомих в селі, я з’ясувала, що «маленький тракторний причіп з гіркою коштує 500 грн». Не знаю як вам, але мені ці дані не дуже прояснили загальну картину. А ось за офіційною інформацією, вартість кубометра дуба в Україні складає приблизно 75 грн (без доставки).

 

Якщо маса 1 куб. м. дров приблизно дорівнює 650 кг, то 1 кг дубових дров коштує 75/650 = 0,1154 грн. Щоб отримати 1 кВт теплової енергії необхідно приблизно 0,4 кг дров, значить, вартість 1 кВт в даному випадку така: 0,1154 × 0,4 = 0,04616 грн.

 

Отже, фінансові витрати за сезон складуть 33920 (витрата енергії за весь сезон) × 0,04616 (вартість палива) = 1565,7472 грн.

Вугілля

Якщо ви вже вирішили встановити твердопаливний котел, то не варто нехтувати і вугіллям. Тим більше, що, на відміну від дров, вугілля горить кілька годин поспіль. Його можна засипати на ніч і йти сміливо спати і не боятися прокинутися від тяжкості шару інею на вашому тілі. Це взагалі непоганий вид палива для твердопаливного котла, якщо ви плануєте віддалятися від останнього більше, ніж на годину – півтори. У мене такі бажання бувають.

 

Недолік у складному транспортуванні – вугільні шахти навколо населених пунктів зустрічаються набагато рідше, ніж ті ж ліси.

 

Що стосується вартості на вугілля, то вона варіюється залежно від його якості (розмір + щільність +% вологість). Вивчивши ринок пропозицій, на якому зустрічалися ціни від 180 до 450 грн за тонну, я вирішила, що оптимальною для моїх розрахунків можна вважати ціну 250,5 грн за тонну (тобто 0,2505 грн за кг), яка прогнозувалася Мінвуглепромом в особі Сергія Тулуба як середньорічна на 2007 рік.

 

Для отримання 1 кВт теплової енергії необхідно приблизно 0,2 кг вугілля, а, значить, 1 кВт обійдеться в 0,2505 × 0,2 = 0,0501 грн.

 

Отже, фінансові витрати за сезон складуть 33920 (витрата енергії за весь сезон) × 0,0501 (вартість палива) = 1699,392 грн.

У будь-якому разі, який саме твердопаливний котел купити у магазині “Теплий дім” – вирішувати Вам.

No Replies to "Економічні твердопаливні котли - вибір за вами!"