Кнут і пряник від нового єврокомісара

Новий комісар Євросоюзу з питань розширення і політики сусідства Йоханнес Хан відвідав Україну з першим візитом. Пан Хан зустрівся з першими особами держави і повідомив про свої враження під час підсумкової прес-конференції. На відміну від свого попередника на цій посаді Штефана Фюле, Йоханнес Хан вів себе вкрай суворо. Він заявив, що перш ніж подати заявку на вступ до ЄС Україні не тільки потрібно провести необхідні реформи, але також врегулювати ситуацію в Криму і на Донбасі. Більш того, за його словами, обіцяна Євросоюзом донорська конференція зі Україні відбудеться лише після того, як ЄС «побачить конкретний прогрес».

Візит нового європейського комісара з питань розширення і політики сусідства Йоханнеса Хана почався в четвер. Вранці Хан вшанував пам’ять Героїв Небесної сотні на вулиці Інститутській, а потім відправився в будівлю Верховної ради – спостерігати за відкриттям роботи парламенту VIII скликання.

У перший день візиту єврокомісар зустрівся з президентом Петром Порошенком, новим головою Верховної ради Володимиром Гройсманом і прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. У ході зустрічі з міністром закордонних справ Павлом Климкиным пан Хан підписав документ, який передбачає виділення Україні 55 млн євро на підтримку реформ у сфері децентралізації.

Враженнями від першого візиту в країну Йоханнес Хан поділився в ході підсумкової прес-конференції в п’ятницю. Слід зазначити, що на відміну від свого попередника на цій посаді – єврокомісара Штефана Фюле, відомого лояльною до України позицією, пан Хан був налаштований вкрай стримано. Запевнивши українців у підтримці Євросоюзу, новий єврокомісар дав зрозуміти, що свої проблеми Україні доведеться вирішувати самостійно. За його словами, офіційному Києву слід забезпечити реформи у сфері енергетики, судової влади, децентралізації, захисту прав людини, боротьби з корупцією та роботи державної служби.

– Кращий спосіб посилити безпеку України та забезпечити її суверенітет, це показати, що вона може стати стабільним процвітаючою державою з належним управлінням,- заявив Йоханнес Хан.

Пан Хан не став приховувати, що не ставить собі за мету сприяти вступу України в Євросоюз. На відповідне питання журналістів пан Хан відповів, що у нього «інший прагматичний підхід». «Я ставлю своєю метою розвиток економіки в Україні. Президент Порошенко досить реалістично сказав, що перш ніж подавати заявку (на вступ до ЄС.- А’), потрібно здійснити реформи»,- заявив він, зазначивши, що ще однією умовою для подачі заявки є «врегулювання ситуації на сході України і в Криму».

Втім, це не завадило єврокомісару назвати підтримку Євросоюзу українського народу «безпрецедентною». Зокрема, за його словами, за цей рік ЄС вже виділив Україні 1 млрд євро «кредитів і грантів», ще 500 млн євро допомоги «очікується найближчим часом». Крім того, Йоханнес Хан нагадав, що ЄС є одним з найбільших акціонерів» МВФ, який має намір надати Україні черговий транш фінансової допомоги.

Примітно, що проведення донорської конференції для надання фінансової допомоги Україні, проведення якої планувалося в січні, пан Хан також пов’язав з прогресом у проведенні реформ. «Що стосується конкретної дати, спочатку нам потрібно побачити відповідну дорожню карту реформ, а також і конкретні результати, щоб не було відчуття, що ми говоримо тільки про деклараціях. Побачивши такі результати, ми можемо зробити все досить швидко – в січні або лютому – це буде залежати від уряду України. Якщо хочете, це принцип батога і пряника»,- пожартував він, підкресливши, що волів би не називати майбутню конференцію «донорської».

– Коли ми говоримо про донорів, ми говоримо тільки про витрати грошей без повернення, а якщо ми говоримо про інвестиції, ми говоримо, що є можливість повернення цих грошей,- додав Йоханнес Хан.

За прогресом у сфері реформ представник ЄС має намір стежити особисто, відвідуючи Україну «кожні три місяці».

No Replies to "Кнут і пряник від нового єврокомісара"